Labākie Latvijas galamērķi

Jaunumi24/05/2021

Pirms neilga laika VIZIA vaicāja, kurus galamērķus ir vērts apmeklēt, plānojot skaistus brīvdienu atpūtas brīžus kopā ar savu ģimeni. Atsaucība bija patiešām milzīga, un kārtējo reizi ļāva pārliecināties, cik Latvijā ir daudz skaistu vietu! Uzvarētājs, kuru izlozējām - 25 gadīgā Airita no Mazsalacas ieteica Skaņākalna dabas parku.

Daudzajās iesniegtajās atbildēs lasījām par klusiem ciemiem, kas lepojas ar skaistiem dabas objektiem un aizraujošu vēsturi. Tikpat bieži starp atbildēm tika minētas modernas un labiekārtotas pilsētas, kuru arhitektūra, izklaides vietas un kultūras pasākumi iepriecinās visu ģimeni.

Izvēlēties tikai vienu skaistāko galamērķi Latvijā ir neiespējami, tāpēc apkopojām informāciju par populārākajiem galamērķiem Vidzemē, Latgalē, Kurzemē un Zemgalē. Sākot ar Kurzemes klinšainajiem krastiem un beidzot ar Zemgales līdzenajiem laukiem, ir skaidrs, ka ceļojumi Latvijā ir aizraujoši un interesanti, un katrs var atrast piemērotāko galamērķi tieši sev un savai ģimenei!

 

Aglona

Kā apdzīvota vieta Aglona zināma jau kopš laikiem pirms mūsu ēras. Ap 1700. gadu tur uzbūvēta dominikāņu baznīca un klosteris, no kā tālāk attīstījusies arī Aglonas pilsēta, ar tajā esošo pasaulslaveno mūra baznīcu, kuru pabeidza 1800. gadā.
Pilsētas nosaukums saistīts ar egļaino apvidu (latgaliski: agliena), un apkārtnē joprojām ir daudz skaistu egļu mežu. Neskaitāmie ezeri, upītes, dīķi un meži ik gadu piesaista tūkstošiem cilvēku ne tikai no Latvijas, bet no visas pasaules. Starp populārākajiem apskates objektiem Aglonas apkārtnē ir Aisbahovas muiža, kuras pirmssākumi saistāmi ar 17. gadsimtu, kā arī Velnezers (Čertoks), par kura ietekmi uz cilvēkiem klīst ne mazāk leģendu kā par Pokaiņu mežu.

 

Kolka

Jebkurš Latvijas apceļotājs zina - tālākais, bet ne mazāk svarīgais galamērķis Kurzemē ir Kolka. Senie lībieši šai apkārtnē dzīvojuši jau pirms vairāk nekā tūkstots gadiem, un par pašu Kolkas ragu klīst neskaitāmas leģendas un nostāsti. Liecības par Kolkas ragu atrodamas arī ārzemēs - piemēram, Mervalas rūnu akmens Zviedrijā piemin vikingu Svenu, kas bieži braucis ap Kolkasragu.

Kolkas rags ir vienīgā vieta Latvijā, kur vasaras saulgriežu laikā Saule nevienā brīdī pilnībā nepazūd zem apvāršņa. Tajā pašā laikā, redzams, ka jūras ūdens līcī, un Irbes šauruma otrā pusē, ir mazliet atšķirīgi, un atšķirīga ir arī to krāsa. Viens no vietējo iedzīvotāju skaidrojumiem, kāpēc Kolkas raga apkārtnē jūras dibenā guļ tik daudz avarējušu laivu un kuģu atlieku - senie jūrnieki bija pārāk aizrauti ar apkārtnes vērošanu, lai droši izbrauktu bīstamās sēres.

 

Bauska

Zemgale jau izsenis bijusi lauksaimnieku un tirgotāju zeme, bet Bauska - galvenā satikšanās vieta. Tāpēc nav brīnums, ka Bauskas pilsdrupas ir vienas no iespaidīgākajām Latvijā, jo pa apkārtni bieži siroja laupītāji. Netālu esošais Mežotnes pilskalns arī ir slavena nocietinājumu vieta, kur senie zemgaļi apmetušies jau 9. gadsimtā.

Bauskas apkārtnē sev apskates objektus atradīs ikviens. Sākot ar iežu atsegumiem Jumpravmuižas parkā, skaistiem Mūsas un Mēmeles lokiem pa līdzenumiem, un beidzot ar patiešām grandioziem cilvēku veidotiem objektiem. Šķiet, ka ikviens, kurš devies uz Lietuvu ir pamanījis Ribbes vējdzirnavas Ceraukstes pagastā, kuru saimnieki tās atjaunojušas vēsturiskajā izskatā, kā arī saglabājuši lielāko daļu seno mehānismu.


Tūja

Tūja, neraugoties uz ne pārāk seno vēsturi, pavisam noteikti iekarojusi ceļotāju sirdis. Starp daudzajām atbildēm par skaistāko Latvijas galamērķi, Tūja izskanēja daudz reižu. Lai gan tur nedzīvo īpaši daudz cilvēku, un apkārtnē nav milzīgu pilskalnu, Tūja ir iemīļots galamērķis katram, kas ar ģimeni vai draugiem dodas ceļojumā pa Vidzemi.

Apkārtējā daba lutina - Zaķupītes līkloči ir perfekti piemēroti pārgājieniem, bet makšķerēšanas entuziastus sagaida vairāki karjeri, upītes un, protams, jūra. Tieši jūras piekraste ir galvenais atpūtnieku galamērķis, apmeklējot Tūju. Apskates vērts ir gan Tūjas mols, gan sarkano klinšu atsegumus. Kad piedzīvojumiem pienācis gals, ciemā var atrast arī naktsmītnes - turpat jūras krastā arī atrodas kempings.

Ir skaidrs, ka augstāk aprakstīti pavisam ne visi apmeklēšanas vērtie galamērķi. No neskaitāmajām atbildēm, ko saņēmām, ir skaidrs - Latviju var gadiem ilgi apceļot krustu šķērsu, un tāpat katru reizi redzēt un piedzīvot ko jaunu!